Föregående
Föregående
Friedrich Dürrenmatt
Nästa
Nästa
Titelnovellen i den här samlingen, ”Tunneln”, är ett av Friedrich Dürrenmatts viktigaste verk och räknas som en surrealistisk klassiker. Den börjar som en parodi på Thomas Manns långa och vindlande meningar för att sedan abrupt byta stil. Novellen om den unge studenten som åker in i en tunnel som aldrig tycks ta slut har med sin anmärkningsvärda slutscen öppnat för en rad olika tolkningar. Tunneln och andra noveller innehåller ytterligare tre texter. Flera av Dürrenmatts böcker har tidigare översatts till svenska, men ”Tunneln” och de övriga novellerna översätts nu för första gången.
Med efterord av Rebecka Kärde.
Översättning: Jan Erik Bornlid
ISBN: 978 91 7247 748 3
Bandtyp: Mjukband
av Thomas Bernhard
Thomas Bernhard (1931–89) är en av efterkrigstidens viktigaste tyskspråkiga författare. Hans egensinniga språkanvändning och svidande kritik av det österrikiska samhällets ovilja att göra upp med sitt förflutna har ständigt gett honom nya läsare. Många av hans romaner och pjäser finns översatta till svenska.
Mot slutet av 60-talet ägnade sig Thomas Bernhard i hög grad åt poesin och debuterade 1957 med en diktsamling. Långdikten ”Ave Vergilius” tillkom i Oxford och i Taormina på Sicilien ett par år senare.
Jan Erik Bornlid svarar för översättningen, Malte Persson för efterordet.
Översättning: Jan Erik Bornlin
ISBN: 978 91 7247 702 5
Bandtyp: Mjukband